Textilní továrny

1002Nejvíce manufaktur se rozšířilo v textilní výrobě. Vznikaly na počátku 19. století. V textilní manufaktuře jedni spřádali přízi, druzí z příze tkali látku, další hotovou látku barvili, sušili a čistili. Vyrábělo se tak lépe a levněji. Díky příchodu lidí z venkova do měst stoupala spotřeba zboží a potravin. Manufaktury nestačily vyrábět tolik zboží, kolik lidé požadovali. Majitelé zaváděli do výroby mnohé technické novinky.

V roce 1830 byl například do textilní manufaktury v Mladé Boleslavi instalován parní stroj, a to jako první v textilní výrobě na území monarchie. Parní stroje zabezpečily fungování strojů v celých výrobních halách.

Pod stropem výrobní haly se otáčely tyče poháněné parním strojem, který pracoval v jejím sousedství. Od tyčí vedené klínové řemeny poháněly pomocí převodů spřádací a textilní stavy. Když byl parní stroj spuštěn, začaly naráz pracovat všechny stroje v hale. Parní stroj tedy umožnil uvádět do provozu celou soustavu jiných pracovních strojů. Manufakturní výroba se definitivně měnila ve velkovýrobu strojovou v továrnách.

vlevovpravo