Barokní móda

0831m

V ženském oděvu přetrvává jednoduchá spodní košile s hladkými rukávy, nejčastěji v červené barvě. Důležitým prvkem oděvu je korzet, který má hluboký výstřih a vpředu vybíhá do špičky, má ramínka, která jsou připojena mašlemi. Důležité bylo stahování pasu, aby vynikl kontrast široké nabírané sukně a úzkého živůtku. Oblíbený výstřih je kulatý, poměrně hluboký, aby bylo zvýrazněno poprsí. Sukně bývala bohatě řasena do záhybů a protažena do vlečky.
Velkou změnou byla úprava vlasů. Vlasy se tupírovaly a vysoce se vyčesávaly. Používání paruk bylo velmi rozšířeno a to jak u žen, tak i u mužů. Paruky byly různé délky, mnohdy lokny spadaly až na hrudník.
Oblíbeným doplňkem byly perlové víceřadé náhrdelníky a náušnice. Perly se našívaly na sukně, čepce, nebo se vplétaly do vlasů.
V mužském oděvu byla nejlepším kouskem košile s ležatým límcem a manžetami. Přes ni si muži oblékali vestu, která byla vpředu z odlišné látky a delší a vzadu kratší. Svrchní kabát byl bohatě zdobený a dlouhý jako vesta. Rukávy zdobily manžety od košile, které měly spoustu kanýrků. Kalhoty muži nosili pod kolena, měli je doplněny punčochami upevněnými provázky či stužkami.

vlevo