Německo napadá Evropu

1301Německá armáda rozpoutala v září 1939 druhou světovou válku. Postupně obsadila téměř celou Evropu. V roce 1941 napadla i Sovětský svaz. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do bojů zasáhly státy všech obydlených kontinentů. Provázely ji otřesné zločiny proti lidskosti – holokaust, kruté zacházení s válečnými zajatci, zabíjení příslušníků porobených národů, plošné bombardování nepřátelských měst. Po skončení 2. světové války v Evropě byla v Japonsku použita atomová bomba.

Po dvou letech nelítostných bojů v Sovětském svazu, kdy Němci málem vyhráli, získala rozhodující převahu sovětská armáda. Na západě Evropy Němci svedli rozsáhlou leteckou bitvu o Velkou Británii, ve které byli nakonec poraženi. Definitivní zvrat nastal v roce 1944, kdy se na pobřeží Normandie vylodili američtí vojáci.

Tisíce českých a slovenských mužů tajně odešly bránit ideály své vlasti na všechna válčiště, aby smyly hanbu ponižující kapitulace. Českoslovenští vojáci bojovali ve Velké Británii, v Africe i v Sovětském svazu.

vlevovpravo