Pro Československo druhá světová válka začala a skončila tím, že je Západ opustil. Po obsazení Československa hitlerovským Německem spadla Němcům do klína skvělá výzbroj a vysoce rozvinuté hospodářství schopné vyrábět další zbraně.
V září 1939 vtrhla německá armáda na území Polska. Postupně napadla další státy, letecky zaútočila na Anglii. Po prvních úspěších se k Německu přidala Itálie, Japonsko a několik menších evropských států. Proti snaze útočníků ovládnout jiné státy se postavila skupina velmocí v čele s USA, Velkou Británií a Sovětským svazem. Rozpoutala se nejhroznější válka v dějinách lidstva.
V protektorátu nastolili němečtí okupanti teror. Nařídili na veřejných budovách vyvěšování praporů s hákovým křížem. Přejmenovali názvy ulic. Vše, co připomínalo Československou republiku, muselo být odstraněno, ať už se jednalo o státní znak či o sochu T. G. Masaryka. Za poslech zahraničního rozhlasu hrozily tvrdé tresty, dokonce i trest smrti. Na ulicích se začalo podle Německa jezdit vpravo (do té doby se jezdilo vlevo). Jakýkoliv projev nesouhlasu s okupanty byl tvrdě trestán. Lidé žili ve strachu. Němci dokonce plánovali vysídlit české obyvatele na ostrovy v Severním ledovém oceánu.
Zvlášť krutý osud postihl Židy. Němci je pronásledovali a chtěli je vyhubit. Soustřeďovali je do koncentračních táborů, kde byla většina z nich umučena. Podobný osud postihl i české Cikány.